Nokta vuruşlu markalama nedir?

Nokta vuruşlu markalama (İngilizcesi: “Dot Peen Marking”), metal, plastik ve birçok materyal üzerinde noktalar oluşturarak yapılan bir işlemdir. Bu işlem, mikro darbeler verilerek malzemenin yüzeyinde bir girintiler oluşmasını sağlar. Oluşan bu noktalar, bir görsel veya insan tarafından okunabilir bir şekilde malzemenin seri numarası, tarih kodu, logolu veya diğer özel bilgileri yaratır ve parça takip edilebilirliği artırılır.

Bir Dotpeenator tarafından yapılmış “insan tarafından okunabilir” markalama.

Nokta vuruşlu markalama makinaları üç ana gruba ayrılır:
– Masaüstü Nokta Vuruşlu Markalama Makinaları
– Seyyar Nokta Vuruşlu Markalama Makinaları
– Entegre Edilebilir Nokta Vuruşlu Markalama Makinaları

Nokta vuruşlu markalama, diğer markalama yöntemlerine kıyasla çok daha uzun ömürlüdür ve aynı zamanda malzemenin yapısına zarar vermez. Bu yöntem, hafif ve orta yoğunluklu malzemeler üzerinde oldukça etkilidi. Bu yüzden nokta vuruşlu markalama teknolojisi, değerli malzemeler ile uğraşan sektörler (genellikle kuyum) tarafından tercih edilir çünkü malzeme kaybı yaşanmaz, yalnızca sıkışma gerçekleşir.

Nokta vuruşlu markalama, çok farklı sektörlerde kullanılabilir. Örneğin, endüstriyel ekipmanlar, otomotiv parçaları, medikal cihazlar ve elektronik ürünler gibi ürünlerin üretim sürecinde kullanılabilir. Aynı zamanda, malzemelerin üretim ve depolama sürecinde takip ve kontrol amaçları için de kullanılabilir.

Sonuç olarak, nokta vuruşlu markalama, çeşitli malzemeler üzerinde güvenilir ve uzun ömürlü bir markalama yöntemidir. Bu yöntem, farklı sektörlerde ve çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilir ve kolayca kontrol edilebilir. Eğer bir malzemenin uzun ömürlü (Örn: malzemenin üstüne markalandıktan sonra boya atılacaksa) ve güvenilir bir şekilde markalanması gerekiyorsa, nokta vuruşlu markalama yöntemi düşünülmelidir.

Pnömatik veya Elektrik

Dotpeenator üzerinde elektrikli pin

Nokta vuruşlu markalama pinleri elektrik veya hava basıncıyla çalışır. Pnömatik makinalar hava basıncıyla çalışsa da, kontrol ünitesi, motorlar, vb. prizden güç almalıdır.

Geçmişte, pnömatik makinalar daha hızlı ve daha derin işaretler üretirdi, ancak bu fark zamanla daraldı ve bugün piyasadaki çoğu nokta vuruşlu makina elektrikli olarak çalışır. Bu değişim, hava kaynağı olmadan düşük maliyet, kolay kurulum ve işletme avantajlarından dolayıdır. Elektrikli nokta vuruşlu markalama makinaları sadece standart bir elektrik güç kaynağı gerektirir.